Projekt puszcza i ludzie
Żubrowym szlakiem - relacja

I edycja marszu na orientację „Żubrowym szlakiem” już za nami! – relacja z wydarzenia

W sobotę, 22 września w miejscowości Topiło miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu mieli okazję na sprawdzenie swoich sił w marszu na orientację pt. „Żubrowym szlakiem” – wyjątkowej grze terenowej zorganizowanej w ramach projektu „Puszcza i ludzie”.

W ramach gry przygotowano dla zawodników trasę leśną o niewielkim stopniu trudności, która była odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych. Dlatego też do udziału w naszej zabawie zgłosiły się zarówno całe rodziny z dziećmi, jaki i młodzież szkolna oraz doświadczeni zawodnicy.

Zgodnie z planem po godzinie 11 nastąpiło przywitanie zebranych gości i rejestracja zebranych drużyn. Każdy zespół na wstępie otrzymał pakiet startowy składający się z zestawu map, wody oraz batoników energetycznych. Następnie instruktorzy z PTTK Łucznik wyjaśnili zasady gry dla każdej drużyny oraz wspólnie przeszli krótką trasę szkoleniową, która była przyjemnym wprowadzeniem dla początkujących uczestników w świat marszów na orientację.

Po lekkim wprowadzeniu nastąpił czas na główną atrakcję organizowanego wydarzenia, czyli zawodów na trasie głównej. Każdy uczestnik gry otrzymał specjalną, opracowaną przez organizatorów mapę Topiła, przy pomocy której uczestnicy musieli odnaleźć wskazane przez organizatorów miejsca i potwierdzić w nich swoją obecność. Na uczestników czekała ok. 4 kilometrowa trasa, składająca się z 21 miejsc kontrolnych. Odnalezienie wszystkich punktów kontrolnych z pewnością stanowiło pewne wyzwanie dla uczestników, wymagało ono orientacji w terenie oraz sporej spostrzegawczości. Często punkty kontrolne znajdowały się w nietypowych miejscach takich jak powalone drzewa w głębi lasu , skarpy, brzegi jeziora Topiło lub za tabliczkami informacyjnymi wzdłuż drogi. Dodatkowo na trasie zawodnicy mieli do wykonania 3 zadania specjalne, na które składał się min. test wiedzy o historii i kulturze regionu Puszczy Białowieskiej, rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie liści oraz zadanie wymagające zdolności topograficznych – dopasowywanie miejsc oraz obiektów na mapie naszego regionu. Jak można zauważyć zawody wymagały nie tylko umiejętności szybkiego pokonania trasy, ale przede wszystkim kładły nacisk na orientację w terenie oraz wykorzystanie wiedzy o Puszczy Białowieskiej.

Wszystkie drużyny poradziły sobie znakomicie. Na mecie trasy na uczestników marszu czekała ciepła herbata oraz ognisko. Po wysiłku wszyscy zebrani mogli posilić się bigosem oraz kiełbaskami z ogniska.

Na zakończenie zawodów po przeliczeniu punktów zostały ogłoszone wyniki zawodów oraz każdy zespół otrzymał pamiątkowe nagrody.

Dziękujemy wszystkim za udział w zorganizowanych zawodach na orientację „Żubrowym szlakiem” . Cieszymy się z dużego zainteresowania i entuzjastycznego przyjęcia takiej formy zawodów, dlatego też zapraszamy Was wszystkich już na II edycję marszu, który odbędzie się w maju 2019 roku. Do zobaczenia!