Projekt puszcza i ludzie

Praktyczna część warsztatów Zaakceptuj Żubra II – relacja z zajęć dla młodzieży

Mimo, że powoli zbliżamy się do końca realizacji projektu “Puszcza i ludzie”, to dalej dla młodzieży z 3 szkół powiatu Hajnowskiego, w okresie maja i czerwca odbywają się zajęcia z cyklu Zaakceptuj Żubra II. Po pierwszych warsztatach, które miały charakter wykładowo-teoretyczny, młodzież po uzyskaniu potrzebnej wiedzy mogła przystąpić do kolejnego etapu zajęć – typowo praktycznych.

Na drugich zajęciach uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hajnówce temat Biologii i ekologii żubra mieli przedstawić w formie filmu krótkometrażowego. Prowadzącym drugie zajęcia był autor wielu materiałów wideo, specjalista w krótkich formach dokumentalnych, reżyser, operator i montażysta w jednej osobie. Warsztaty praktyczne okazały się dla uczniów ogromem nowej praktycznej wiedzy zakresu filmu. Młodzież poznała techniczne podstawy kreowania obrazu filmowego, poznała takie terminy, jak przysłona, czas naświetlenia ISO, ogniskowa, poruszone zostały również takie zagadnienia jak zasada kompozycji obrazu, dźwięk w filmie, konstrukcja opowieści filmowej. Na zakończenie zajęć wspólnie pracowano nad scenariuszem filmu, który będzie realizowany i nagrywany podczas ostatnich, trzecich warsztatów.

Natomiast w Szkole Podstawowej nr 3 w Hajnówce w formie fotografii należało ująć problem Akceptacji żubra i roli tego gatunku w wizerunku Podlasia. Podczas tych zajęć uczniowie poznali techniczne podstawy robienia zdjęć przy użyciu różnych aparatów, poznali konkretne terminy, którymi posługują się osoby zajmujące się fotografią, np. balans bieli, ogniskowa, głębia, ostrość, RAW oraz omówione zostały zasady kompozycji obrazu. Następnie wykonano ćwiczenia fotograficzne, które pozwalały na bieżąco dyskutować na temat efektów pracy i uczyć się poprawnego wykonywania zdjęć. Na koniec zadania uczniowie otrzymali zadanie domowe – zrobienie kilkudziesięciu zdjęć według wytycznych otrzymanych podczas warsztatów. Takie zadanie z pewnością solidnie przygotuje uczniów do przygotowania pracy fotograficznej na wyżej zadany temat.

Kolejna grupa uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białowieży, biorąca udział w warsztatach Zaakceptuj Żubra II, miała za zadanie za pomocą przedstawienia teatralnego ukazać zagrożenia, z jakimi spotyka się gatunek żubra. W tym zadaniu prowadzącym zajęcia był absolwent białostockiej Akademii Teatralnej, dyplomowany aktor-lalkarz i reżyser teatralny. Na początku spotkania prowadzący zajęcia, przy pomocy różnego rodzaju zabaw, przeprowadził części integracyjną wśród uczniów, w celu przełamania oporów związanych z aktywnością i ekspresją. Następnie przy pomocy zabaw na skojarzenia dźwięku i obrazu uczniowie pobudzali swoją wyobraźnie, uczyli się kreatywnego myślenia oraz wyrażania własnych pomysłów. Na koniec spotkania opracowano scenariusz występu artystycznego Zagrożenia gatunku żubra, który będzie realizowany na ostatnich trzecich już zajęciach.

Z zaciekawieniem i niecierpliwością czekamy na wszystkie dzieła młodzieży. Zarówno film , wystawa fotograficzna oraz występ teatralny zapowiada się obiecująco. O efektach pracy uczniów ze wszystkich szkół poinformujemy Was już niedługo, w kolejnym wpisie, który ukaże się po trzecich, ostatnich już zajęciach „Zaakceptuj żubra” w naszym projekcie.