Projekt puszcza i ludzie

Kuchenne rewolucje po puszczańsku – relacja z warsztatów „Zielono mi, czyli jak chwasty i kwiatki przerobić na sałatki”

Za nami już kolejne warsztaty organizowane w ramach projektu „Puszcza i ludzie”. Tym razem społeczność lokalna powiatu hajnowskiego miała możliwość uczestniczenia w zajęciach kulinarnych pt. „Zielono mi, czyli jak chwasty i kwiatki przerobić na sałatki”.

Zgodnie z planem o godzinie 15:00 wszyscy entuzjaści sztuki gastronomicznej oraz eksperymentowania w kuchni zebrali się w Dworze Bartnika w miejscowości Narewka.

Na początku prowadząca zajęcia przywitała zebranych gości oraz przedstawiła plan organizowanych zajęć. W celu usystematyzowania wiedzy i lekkiego wprowadzenia uczestnicy zapoznali się z prezentacją, w czasie której każdy miał możliwość poznania różnych gatunków roślin regionu Puszczy Białowieskiej wykorzystywanych w przeszłości w kuchni. Przybliżone zostały także właściwości poszczególnych ziół oraz ich wpływ na zdrowie i organizm człowieka.

Następnie po części teoretycznej, goście zdobytą wiedzę mogli sprawdzić w praktyce. Wszyscy zebrani udali się w teren, gdzie pod opieką specjalisty, próbowali rozpoznać użyteczne w kuchni zioła oraz własnoręcznie zebrać niezbędne składniki w celu przygotowania pysznych sałatek. Po zdobyciu potrzebnych roślin uczestnicy wrócili do sali, gdzie po wstępnym przygotowaniu ziół (umyciu i obsuszeniu) przystąpiono do sporządzania potraw. Podzieleni na grupy goście przygotowali 5 rozmaitych dań, które z pewnością ukazały, jak wiele skarbów Puszczy Białowieskiej zostało zapomnianych, a które warto wykorzystać, chociażby we własnej kuchni.

Na sam koniec zajęć nastąpiła wspólna degustacja przygotowanych potraw, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy z zorganizowanego spotkania.

Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w zorganizowanych zajęciach. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę i umiejętności będziecie mogli wykorzystać w domowym zaciszu. Przygotowanie potraw z naturalnych składników, jakie daje nam Puszcza Białowieska, jest dobrym pomysłem na urozmaicenie własnej diety, a także jest okazją na zaskoczenie zaproszonych gości nowymi smakami oraz przygotowaniem niebanalnych dań.

Prezentacja do warsztatów Zielono mi, czyli jak chwasty i kwiatki przerobić na sałatki