Projekt puszcza i ludzie
Scena teatralna warsztatów "Zaakceptuj żubra"

Scena teatralna warsztatów „Zaakceptuj żubra”

Informujemy, iż dalej trwają warsztaty „Zaakceptuj żubra” skierowane do młodzieży szkół Powiatu Hajnowskiego. Pod koniec października ciekawe zadanie, w ramach zajęć, do wykonania mieli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Hajnówce.

Młodzież z tej szkoły do wylosowanego tematu pt. „Historia żubra. Udany przykład restytucji gatunku” musiała podejść w niebanalny sposób, albowiem ich zadaniem było przedstawienie powyższego zagadnienia w formie sztuki, etiudy teatralnej. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, wymagało od młodzieży kreatywnego myślenia, rozbudzenia własnej wyobraźni oraz umiejętności scenicznych w celu stworzenia interesującego przedstawienia. Oczywiście uczniowie nie zostali pozostawieni sami sobie przed tak postawionym tematem. Nieokazaną pomocą okazał się prowadzący warsztaty Pan Mateusz Tymura – absolwent białostockiej Akademii Teatralnej, dyplomowany aktor-lalkarz i reżyser teatralny, który w trakcie swojej działalności wielokrotnie współpracował z dziećmi i młodzieżą.

Na początku spotkania prowadzący zajęcia, przy pomocy różnego rodzaju zabaw, przeprowadził części integracyjną wśród uczniów, w celu przełamania oporów związanych z aktywnością i ekspresją. Następnie przy pomocy zabaw na skojarzenia dźwięku i obrazu uczniowie pobudzali swoją wyobraźnie, uczyli się kreatywnego myślenia oraz wyrażania własnych pomysłów. Na koniec przypomniane zostały kwestie dotyczące historii żubra i restytucji jego gatunku. Zwrócono uwagę na sprawy ekologii i stosunku człowieka do przyrody oraz zagrożeń jakie ze sobą niesie.

Po takich rozmowach i ćwiczeniach młodzież na kolejnym spotkaniu mogła przejść do części praktycznej, czyli opracowania scenariuszu i prac nad etiudą teatralna na temat „Historii żubra”. Na ostatnich warsztatach w szkole Podstawowej nr 4 młodzież przy pomocy różnych rekwizytów, kamer, dźwięku i oświetlenia przygotowała dla Nas sztukę teatralną, która zostanie przedstawiona na Konferencji podsumowującej cały cykl warsztatów „Zaakceptuj Żubra”. Na ich występ czekamy już z niecierpliwością!